عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۰۵:۳۲

معاون حقوقی رئیس جمهور:فرش‌های کاخ سعدآباد هنوز پیدا نشده است

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: پرونده فرش‌های نفیس کاخ سعد آباد مفتوح بوده و تا الان رأیی صادر نشده و از ۴۸ فرشی که به سرقت رفته شده هنوز هیچ فرشی پیدا و تحویل ما نشده است.محمد دهقان روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت، در جمع خبرنگاران گفت: پرونده فرش‌های نفیس کاخ سعد آباد مفتوح بوده و تا الان رأیی صادر نشده است؛ خوشبختانه قاضی پرونده با جدیت موضوع را دنبال می‌کند.وی با تاکید بر اینکه تقاضای ما از دوستانی که می‌گویند فرشی پیدا شده این است که اگر فرشی پیدا شده، تحویل دهند تا ما آن را تحویل کاخ سعدآباد بدهیم، اظهار داشت: از ۴۸ فرشی که به سرقت رفته شده هنوز هیچ فرشی پیدا و تحویل ما نشده است.آنچه برای ما اهمیت دارد، بازگرداندن فرش‌هاست. به محض پیدا شدن باید تحویل ما شود تا آن را به کاخ سعدآباد برگردانیم.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه متهمان مربوط به این پرونده بازجویی شدند، افزود: ما از دوستانی که بازجویی کردند، سوال کردیم و گفتند پرونده به خوبی پیش می‌رود.دهقان همچنین با اشاره به رأی صادر شده در خصوص هواپیمای اوکراینی در روزهای گذشته، گفت: دو دعوا درمورد هواپیمای اوکراینی وجود دارد که یکی در دیوان بین‌المللی دادگستری و دیگر در ایکائو مطرح شده است. کنواسیون مونترال مبنای دعوا است.وی تصریح کرد: رأیی که در کانادا برای ۲۱ نفر از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی صادر شده، رأی خوبی است. قاضی رأی عادلانه‌ای صادر کرده و قصور شرکت هواپیمایی اوکراینی برای آنها ثابت شده است.وی اظهار کرد: استدلال‌هایی که در آنجا آمده برای دعوای موجود در ICJ (دیوان بین‌المللی دادگستری) قابل استفاده است.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه این موضوع یک قصور بوده که شرکت هواپیمایی در آن نقش داشته و فضایی که در کشور وجود داشته باعث آن شده است، گفت: ما از رأی صادر شده در کانادا استقبال می‌کنیم و می‌تواند در این زمینه موثر باشد که جمهوری اسلامی ایران مرتکب تقصیر نشده است. ما سعی خواهیم کرد از این رأی برای پرونده‌ای که در ICJ و ایکائو وجود دارد استفاده کنیم.

به گزارش ایرنا روز گذشته «محمدهادی عبادی» معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی معاونت حقوقی رییس جمهور در گفتگویی با اشاره به اظهارات امروز سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده فرش‌های سعدآباد که در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ مفقوده شده است، مبنی بر اینکه برخی از فرش‌هایی که مدعی شدند، سرقت شده در سایر دستگاه‌های دولتی پیدا شدند که نشان می‌دهد سرقتی رخ نداده است، گفت: اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه با اطلاعات ما از پرونده متفاوت است.

عبادی با تاکید بر اینکه مطمئن هستیم این پرونده با جامعیت و عدالت کامل در دادسرای ویژه روحانیت بررسی خواهد شد، افزود: خوشبختانه رسیدگی به پرونده در مرجع قضایی صالحه از سرعت خوبی برخوردار است و اسناد و مدارک مناسبی دال بر قطعیت مفقودی فرش‌ها و علم و عمد از سوی متهمان و مرتکبان آن به‌دست آمده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021