عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۴ ۱۴:۴۸

مهم، اجرای عدالت اقتصادی است چه ارسطویی و چه علوی

رئیس‌جمهور گفت: دولت باید سه نقش هدایتگری، حمایتگری و نظارت فعال داشته باشد و اگر کار به بخش خصوصی واگذار شد، دولت از نقش تصدی‌گری به نظارتی و توانمندسازی بخش خصوصی تبدیل می شود. سید ابراهیم رئیسی صبح امروز؛ دوشنبه در مراسم افتتاح همایش اقتصاد ایران اظهار کرد: نظرات علمی که دارای اتقان بوده و چراغ راه مجری است بسیار به مجریان کمک می‌کند. روش‌های اجرایی سیاست‌های مصوب و ابلاغی نظام و قانون مصوب مجلس راه را هموار می‌کند. وی ادامه داد: آن‌چه اهمیت دارد این است که عدالت اقتصادی چه تعریف قدیمی ارسطویی چه تعریفی که امام علی(ع) دارد را اجرا کنیم. همه باید برای عدالت در توزیع ثروت و عدالت اقتصادی تلاش کنیم. رهبری فرمودند توسعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است اما باید با عدالت همراه باشد. برخی جوامع توسعه یافته هستند اما از عدالت در آن‌جا خبری نیست.  ما توسعه همراه با عدالت می‌خواهیم. معیاری مثل آمایش سرزمینی در نظر بگیریم و عدالت را براساس این معیار اجرا کنیم. آمایش سرزمینی یکی از معیارهای اجرای عدالت اقتصادی است.
روزنامه عصر رسانه

مردم پایه بودن اقتصاد موضوع مهمی است

وی با بیان این‌که «هرجا دولت خودش وارد شود و مردم را به حساب نیاورد، مشکل ایجاد می‌شود»، افزود: مردم پایه بودن اقتصاد موضوع مهمی است. از بخش خصوصی  و مردم در بخش اقتصاد باید حمایت شود. در همه برنامه‌های توسعه آمده که دولت متصدی نباشد؛ بلکه ناظر باشد. دولت باید سه نقش هدایتگری، حمایتگری و نظارت فعال داشته باشد و اگر کار به بخش خصوصی واگذار شد، دولت از نقش تصدی‌گری به نظارتی و توانمندسازی بخش خصوصی تبدیل می شود. کار رها نمی‌شود؛ بلکه باید از بخش خصوصی حمایت کرد، سیاست اصلل ۴۴ همچنان پابرجاست و باید اجرا شود. اگر این سیاست در برخی موارد درست اجرا نشده، به دلیل اشتباه بودن این سیاست نیست.

برای حل مشکلات اقتصادی منتظر دولت ومجلس بعدی نمی‌مانیم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم؛ باید مشکل اقتصادی را و راه حل آن را شناخت و با تصمیم راه‌حل‌ها را اجرایی کرد. راه حل دولت این است که برای مشکلات چاره کرد نه این‌که بگوییم دولت و مجلس بعدی چاره جویی کند. دانشگاه‌های ما و اساتید باید مشکلات را بشناسند. نظام مسائل را باید شناخت و دنبال حل مسائل بود. دولت مصمم به حل این مسائل است و نگاه ما در پروژه‌های نیمه تمام هم این است که باید کار تمام شود، به نام هرکسی می‌خواهد تمام شود. بگذارید کار تمام شود و مسائل حاشیه‌ای نباید ما را از انجام کارها باز دارد. ما قادر به حل این مشکلات هستیم. در کشور ۱۰۱ هزار عضو هیات علمی داریم. این سرمایه عظیمی در کشور است و کارهای بزرگی می‌تواند برای رفع مشکلات انجام دهد. حتما دستگاه‌های اداری ما، دولت و مجلس باید از نظرات علمی صاحب نظران استفاده کنند.

دولت هم اصلاحات ساختاری و هم اصلاحات رفتاری را پیگیری می‌کند

وی گفت: هم در اصلاح ساختارها و هم در اصلاح رفتارها تلاش می‌کنیم. برخی مشکلات مربوط به ساختارها و برخی اشکالات مربوط به رفتارهاست که هر دو باید اصلاح شود. دولت مصمم است که هم اصلاحات ساختاری کند و هم اصلاحات رفتاری را پیگیری می‌کند تا به پیشرفت کشور، رشد اقتصادی و عدالت اقتصادی منجر شود.

انتظار مردم این است که بعد از ۹ ماه اتفاقی بیفتد

وی با بیان این‌که «دولت در زمینه  اقتصادی کارنامه و برای آینده برنامه دارد و کمک فعالان اقتصادی و اساتید و صاحب نظران به تسهیل امور کمک می کند» ادامه داد: این نشست علمی و اساتید و فعالان اقتصادی در جهت رشد اقتصادی بسیار موثر است. برنامه دولت ادامه هوشمندسازی و از بین بردن زمینه‌های فساد است. رهبری زمانی فرمودند دزد دزد گفتن مشکل فساد  را حل نمی‌کند بلکه وقتی مشکل حل می‌شود که دزد به محکمه سپرده شده و کیفر شود. وقتی مشکل حل می‌شود که ساختار فسادزا اصلاح شود. قضیه اخیر را دولت ۹ ماه قبل کشف و گزارش کرد. ۴ میزگرد در رسانه ملی برای تشریح ابعاد این قضیه برگزار شد. خبرش هم اعلام شد. انتظار مردم این است که بعد از ۹ ماه اتفاقی بیفتد نسبت به این موارد امیدبخشی که به آن‌ها گفته شده است. انتظار مردم در بازخوانی این خبر و دو مرتبه اعلام شدن آن، این است که اتفاقی رخ داده باشد. در سال اول دولت این موضوع کشف و اعلام شد و باید اقدامش گزارش شود و انتظار مردم همین است که اقدامات انجام شده برای مقابله با فساد مثل شفاف‌سازی، اصلاح ساختارها، اعلام ابربدهکاران بانکی ، اصلا ح ترازنامه شرکت‌ها  به مردم گفته شود.

تلاش داریم کار را بدون کسری بودجه پیش ببریم 

رئیسی با اشاره به این‌که «در سال اول دولت تلاش کردیم ۴۸۰ هزار میلیارد کسری بودجه را با ایجاد درآمد حل کنیم»، گفت: در سال ۱۴۰۱ تلاش شد تعقیری آنچنان میان مصارف و منابع نباشد و این کار شد. در سال ۱۴۰۲ تلاش ما این است که کار را بدون کسری بودجه پیش ببریم  چون یکی از دلایل اصلی تورم، کسری بودجه است. به مجلس هم تاکید کردیم که در تصویب قوانین به گونه‌ای عمل شود که کسری بودجه ایجاد نشود.

دولت را قبول ندارید هم نظرتان را بگویید شاید جایی کارگشا باشد

وی با اشاره به جلسات خود با اساتید اقتصادی، گفت: من جلسات مختلفی در این زمینه با اساتید مختلف برگزرا می‌کنم. کسی اگر دولت را قبول ندارد هم نظرش را بگوید شاید نظرش جایی کارگشا باشد. سخنان قابل ارائه باید شنیده شود. به همکارانم همیشه توصیه می‌کنم سخنان نخبگان و منتقدان را بشنوید شاید دیدگاه آن‌ها راهگشا باشد.

وی همچنین با اشاره به این‌که «رشد نقدینگی کنترل شد و به ۲۶ درصد رسیده است» ، گفت: هدف‌گذاری ما تا پایان سال دستیابی به ۲۵ درصد است. دولت موفق به کنترل رشد نقدینگی شده است. البته به شما بگویم  اقتصاددانان معتقدند خیلی نباید نگران رشد نقدینگی بود؛ زیرا اگر نقدینگی به سمت تولید رفت نگران کننده نیست ولی  اگر به سمت تولید نرفت مانند سیل بنیان‌کن شده و هر جا برود، خراب می‌کند. خیلی معتقدند که باید نگران رشد نقدینگی بدون ثمره در تولید بود. دولت باید در این جهت تلاش کند که نقدینگی به سمت تولید برود.

۶ هزار و ۴۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل، فعال شده است

رئیس جمهور با انتقاد از ناترازی حساب بانک‌ها یا اضافه برداشت از بانک مرکزی، گفت: این کار باید کنترل شود. تلاش بانک مرکزی هم کنترل موسساتی است که باید انضباط مالی داشته باشند و اضافه برداشت نکنند. موسساتی که انضباط مالی نداشته یا اضافه برداشت دشته باشند، موجب تورم می‌شوند. دولت تلاش کرده است که علل ایجاد تورم را کنترل و مدیریت کند. بانک مرکزی، بانک ها و موسسات مالی برای ایجاد انضباط مالی تلاش کنند.

وی افزود: دولت مصمم است رشد تولید را فعال کند. ۶ هزار و ۴۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل، فعال شده است. اولویت ما کارگاه‌های تولیدی است که به هر دلیل حقوقی یا مالی تولید آن دچار وقفه شده است.

وی همچنین با بیان این‌که «در آغاز به کار دولت ۲۲ هزار مگاوات کسری انرژی داشتیم که ۸ هزار مگاوات تولید شد»، افزود: برنامه‌ریزی شد که در برق و گاز پرمصرف‌ها جریمه  و کم‌مصرف‌ها تشویق شوند که کار خوبی بود که در کنار مدیریت تولید، مدیریت مصرف هم ایجاد کردیم. باید بهینه‌سازی را به درستی اجرا کنیم. بهینه‌سازی فعالیتی که باید داشته باشد ندارد، در برنامه هفتم توسعه برای بهینه‌سازی واقعی برنامه دیده شده است. مدیریت مصرف هم باید به خوبی اجرا شود.

رئیسی در ادامه با اشاره به این‌که« ۱۴ راهکار برای حل مشکل  ناترازی های صندوق بازنشستگی بررسی شد» ادامه داد: در قانون برنامه هفتم هم این موضوع دیده شد و باید تصویب و ابلاغ شود تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم که اگر حل نشود، مشکلات زیادی بعد از این ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: وزیر اقتصاد گزارش داده که در هوشمندسازی توزیع یارانه نان ۳۰ هزار میلیارد تومان صرفه جویی و جلو قاچاق آرد گرفته شده است. اگر این موارد با برنامه‌ریزی ادامه یابد در انظباط مالی تاثیر جدی خواهد داشت.

وی افزود: ارتباطات خارجی و سیاست همسایگی و ارتباط با کشورهای مسلمان و همسو یا هر کشوری که بخواهد با ایران ارتباط  عادلانه و براساس منافع دو کشورداشته باشد، دنبال شده است و همیشه اعلام کرده‌ایم که سیاست خارجی ایران راه را برای رفع برخی ناترازی‌ها باز کرده است.

قرار نیست مالیات اضافه از مردم گرفته شود

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اصلاح نظام بانکی در کشور ضرورت دارد و بنگاه‌داری برای بانک‌ها یا منجمدسازی اموال و عدم فروش به موقع دارایی‌های بانک‌ها مضر است؛ زیرا این منابع باید به سمت تولید برود. انتشار ترازنامه مالی شرکت‌ها کار خوبی در جهت شفاف‌سازی و انضباط مالی بود. پیگیری فرار مالیاتی کار خوبی بود. قرار نیست مالیات اضافه از مردم گرفته شود بلکه از کسانی که تاکنون مالیات نمی دادند، مالیات گرفته می‌شود. معرفی ابربدهکاران بانکی در جهت شفاف سازی کار مهمی بود. آن‌ها هیچ وقت  خود را مخاطب پرداخت بدهی به بانک‌ها نمی‌دانستند. آن‌ها باید تسهیلاتی که گرفته‌اند را پرداخت کنند.

وی همچنین گفت: اجرای حساب واحد خزانه برای انظباط مالی در دولت اجرا شده است  در سطح سخن نیست.  ما قرار است در دولت با فعل ماضی سخن بگوییم نه فعل مضارع  و کارهای انجام شده را گزارش می‌هیم و اقداماتی که باید انجام دهیم.

روسای بانک‌ها کار صادرات و واردات را تسهیل کنند

وی با بیان این‌که «حمایت از تولید و کسب و کارهای خرد و متوسط توسط بانک‌ها بسیار اهمیت دارد تا مشکل اشتغال کشور را حل کند»، اظهار کرد: فرایند کار در گمرک، بنادر، بانک‌ها و مالیات‌گیری سالم و بدون شائبه باشد. تسهیل این امور خواسته فعالان اقتصادی است. برای بازرگان اهمیت دارد کالایش را زود ترخیص کند. از روسای بانک ها می‌خواهم کار صادرات و واردات را تسهیل کنند. سپردن کار به فلان معاون یا کارشناس مشکل را حل نمی‌کند. مگر نظر دو کارشناس با هم یکی است؟ به نظرات کارشناسی احترام می‌گذاریم؛ زیرا نظر کارشناسی بسیار مهم است اما کسانی که درباره دموکراسی صحبت کرده‌اند گفته‌اند دوقلو دموکراسی و بوروکراسی ایجاد شده و درگیر حل بوروکراسی هستند. شما راهکار پیدا کنید که هم کار، کارشناسی باشد و هم پروژه‌ها متوقف نشود.

 

رئیسی با اشاره به موفقیت‌های دولت در حوزه سیاست خارجی با تکیه بر رویکرد چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی فعال از فعالان و دستگاه‌های اقتصادی خواست از ظرفیت‌های ایجاد شده مانند پیمان شانگهای، گروه بریکس، اتحادیه اوراسیا و دیگر پیمان‌های اقتصادی بین‌المللی استفاده حداکثری نمایند.

وی همچنین توجه ویژه به اقتصاد دریا محور را مورد تأکید قرار داد و از وزارت امور اقتصاد و دارایی خواست تمام تلاش خود را در حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی انجام دهد.

وی  بر ضرورت فعال نمودن مولدسازی با کمک و مشارکت بخش‌های مسئول بویژه سازمان خصوصی‌سازی تأکید کرد و اظهار داشت: برخی تصور کردند دولت در این زمینه به دنبال قانون‌گذاری جدید است در حالی که قانون مولدسازی دارایی‌های دولت مصوبه مجلس شورای اسلامی بوده که در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم و همچنین بودجه‌های سنواتی به آن تصریح شده بود و این دولت صرفاً روشی برای اجرای این قانون ایجاد کرد.

رئیس‌جمهور برگزاری چنین همایش‌هایی با هدف ایجاد همفکری و هم‌افزایی صاحبنظران و اندیشمندان را در گره‌گشایی از مشکلات کشور مؤثر دانست و گفت: دولت از نظرات و انتقادات سازنده همه صاحبان نظر و اندیشه استقبال می‌کند.

وی همچنین ضمن گرامیداشت یاد شهدای جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در غزه با بیان اینکه امروز نقاب از چهره نفاق افتاده و همه ملت‌های دنیا دریافته‌اند که آمریکا عامل اصلی جنایت در غزه و مرکز شرارت در دنیاست، تصریح کرد: ما یقین داریم خدای متعال به برکت خون شهدای مظلوم غزه هم پایان رژیم رقم خواهد زد و هم چهره واقعی مستکبران عالم بویژه آمریکا را بیش از پیش در دنیا رسوا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021