عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۱-۲۷ ۰۵:۵۵

نقش محوری پرونده الکترونیک در برنامه سلامت خانوادها

وزیر بهداشت ضمن اشاره به الزامات برنامه سلامت خانواده، در عین حال درباره واکسیناسیون با واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس که از روزهای گذشته در استان هرمزگان آغاز شده، گفت: امیدواریم تا سال آینده واکسیناسیون با این دو واکسن در کل کشور انجام گیرد.

وزیر بهداشت در مراسم «ضیافت زندگی» در مشهد مقدس، عملکرد حوزه سلامت در سال های پس از انقلاب اسلامی را در برگیرنده تاریخی پر افتخار دانست و از رشد دو برابری شرکت‌های دانش بنیان در دولت مردمی، فعالیت ۱۵ پارک علم و فناوری سلامت و تأمین و خرید ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور توسط وزارت بهداشت از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.
دکتر بهرام عین‌اللهی در این مراسم که با هدف تجلیل از فعالان حوزه پیوند اعضاء و خیرین سلامت، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری آستان قدس رضوی، بنیاد قلب کاسپین، بیمارستان امام رضا علیه السلام، بیمارستان فوق تخصصی رضوی و بیمارستان پیوند اعضای منتصریه در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه در سال‌های قبل از انقلاب وابستگی ما به غربی‌ها و استعمارگران همه جانبه بود، افزود: این وابستگی در حوزه‌های آموزش پزشکی و درمان هم مانند سایر بخش‌های کشور وجود داشت.
وی با اشاره به درمان مردم در کشور و در دوران قبل از انقلاب اسلامی گفت: در آن دوره، هموطنان ما ناچار به استفاده از خدمات پزشکان بی‌کیفیت کشورهای همسایه بودند و گاه برای دریافت ساده‌ترین درمان‌ها و پیش پا افتاده‌ترین اعمال جراحی ناچار به سفر به خارج از کشور می‌شدند. در آن دوره فقط ۹ دانشگاه علوم پزشکی در کشور وجود داشت و سالانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ دانشجو در این دانشگاه‌ها تربیت می‌شدند؛ حال آن که امروز ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیات علمی، ۲۷۰ هزار دانشجو و ۸ هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم.
وزیر بهداشت ارتقای شاخص امید به زندگی را از شاخص‌های مهم پیشرفت در حوزه پزشکی دانست و گفت: در سال‌های قبل از انقلاب، امید به زندگی حدود ۵۶ سال بود که در حال حاضر به ۷۶ سال رسیده است. از سوی دیگر با استقرار نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه و تلاش نیروهای بهداشتی و درمانی، شاهد کاهش میزان مرگ و میر نوزادان از ۳۲ در هر هزار تولد زنده به ۸ و کاهش مرگ و میر مادران باردار از ۲۵۵ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده به ۲۵ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده هستیم.
عین‌اللهی از کاهش مرگ و میر کودکان کمتر از ۵ سال از ۱۳۵ در هر هزار تولد زنده دوران قبل از انقلاب به ۱۴ در هر هزار تولد زنده را از دیگر شاخص های مقایسه ای نظام سلامت کشورمان دانست و با تاکید بر مهار بسیاری از بیماری‌های واگیردار در کشورمان خاطرنشان کرد: در دوره‌ای در کشورمان فلج اطفال یک بیماری شایع بود، اما امروزه این بیماری همانند بسیاری از بیماری‌های دیگر ریشه کن و یا کنترل شده است. همچنین در بحث ساخت واکسن پیشرفت‌های شگرفی داشتیم؛ به طوری که در زمان کرونا شش نوع واکسن در کشور تولید شد و در پیشگیری و درمان کرونا نیز به نحوی عمل شد که سال گذشته از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تقدیر گرفتیم.
وی با بیان اینکه واکسیناسیون با واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس در کشورمان از روزهای گذشته آغاز شده است، گفت: این طرح به صورت آزمایشی ابتدا در استان هرمزگان در حال اجراست و امیدواریم تا سال آینده واکسیناسیون با این دو واکسن در کل کشور انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *