عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۰۸:۵۹

هاشمی در اجلاس شانگهای : «آتش بس المپیک» را از IOC مطالبه کنیم

وزیر ورزش و جوانان در اجلاس وزرای ورزش عضو پیمان شانگهای با بیان این که اعضای این اجلاس باید جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کنند،گفت: ایران آماده میزبانی از مسابقات فوتسال «جاده ابریشم» است.کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان روز جمعه چهارم خرداد در ابتدای سخنان خود در جمع وزرای ورزش کشورهای عضو پیمان شانگهای با اشاره به شهادت رییس‌جمهور و همراهان ایشان اظهار کرد: امروز بنده به عنوان نماینده ملت بزرگ ایران در این اجلاس حضور دارم. مردم عزیز ما در غم از دست دادن رییس جمهور مردمی و مهربان خود و همراهان پرتلاش و خدمتگزار ایشان اندوهگین‌اند.

وی به ویژگی‌های اخلاقی و کاری شهید آیت‌الله رییسی اشاره کرد و گفت: رییس‌جمهور مردمی ایران اسلامی، مدیری سخت‌کوش در مسیر رشد و تعالی کشور بود و نبودش باعث اندوه ملت قدرشناس ایران است. از این فرصت استفاده می‌کنم و قدردان ابراز همدری شما همکاران در این اجلاس با غم بزرگ ملت ایران هستم. وزیر ورزش و جوانان با تشکر از میزبانی قزاقستان، به جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه اشاره داشت و با ابراز تاسف از کشته شدن هزاران انسان بی‌گناه فلسطینی افزود: هم‌اکنون که این اجلاس در حال برگزاری است رژیمی کودک‌کش در حال نسل‌کشی در فلسطین است.در جنایات اخیر رژیم صهیونیستی بیش از ۳۴۱۸۳ نفر که ۷۲ درصد از این تعداد زن و کودک‌اند در غزه کشته شده ‏اند و تأسف‏بارتر این‏که ۲۴۳ ورزشکار شامل ۱۶۴ فوتبالیست و ده‏ها ورزشکار دیگر از این میان، قربانی وحشی‏گری‏های این رژیم شده ‏اند. ۴ استادیوم ورزشی غزه به کلی نابود شده و تمامی زیرساخت‏های ورزشی این منطقه از جمله ساختمان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک این منطقه مورد حمله قرار گرفته‌‏اند.هاشمی با انتقاد از سکوت جوامع‌ ورزشی بین‌المللی اظهار کرد: تاسف‌بارتر از این سکوت، اتخاذ استانداردهای دوگانه است که به منزله حمایت از این جنایت‌هاست. مگر هدف المپیزم به خدمت گرفتن ورزش برای تعالی همه جانبه انسان در جهت ایجاد جامعه‏ ای مملو از صلح و حفظ ارزش و مقام والای انسانی نیست؟ از طرفی روسیه با شدیدترین تحریم‏ های ورزشی مواجه می ‏شود، اما در مقابل رژیمی کودک‏ کش، هیچ واکنشی نشان داده نمی‌‏شود!وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعمال استانداردهای دوگانه و سیاست ‏زدگی در ورزش مخالف بوده و این مخالفت را بارها به طور رسمی بیان کرده است افزود:‌ مخالفت با تحریم المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و مخالفت با تحریم حضور ورزشکاران روس در المپیک ۲۰۲۴ پاریس نمونه‌ای از مخالفت ایران با اعمال استانداردهای دوگانه است.

وزیر ورزش و جوانان ایران افزود:‌ با توجه به ارتباط تنگاتنگ حقوق بشر و ورزش، در راستای وظایف ذاتی سازمان‏ها و نهادهای ورزشی و مسئولیت‏های اجتماعی آنان نسبت به رخدادهای جهانی، پیشنهاد می‌کنم کشورهای عضو شانگهای در جهت حمایت از مردم مظلوم فلسطین قطعنام ه‏ای مستقل تصویب کنند و به منظور توقف و جلوگیری از تداوم کشتار مردم بی‏ دفاع غزه و فاجعه انسانی رفح، طی نامه‌ای رسمی به کمیته بین ‏المللی المپیک، طرح اجرای فوری و زودتر از موعد «آتش ‏بس المپیک» را مطالبه کنند.

«آتش بس المپیک» را از IOC مطالبه کنیم/پیشنهاد میزبانی جاده ابریشم

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم افزایش تعاملات و ارتباطات ورزشی بین اعضای پیمان شانگهای اشاره کرد و گفت: به این منظور پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برگزاری جام فوتسال «راه ابریشم» کشورهای عضو شانگهای است و امیدوارم دیگر اعضا با این پیشنهاد همراهی کنند. جمهوری اسلامی ایران آماده است میزبانی اولین دوره این مسابقات را برعهده بگیرد.

وی در پایان سومین پیشنهاد خود را به نمایندگی از دولت ایران ارائه کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‏ های موجود در جمهوری اسلامی ایران، علاقمندیم میزبان اجلاس ۲۰۲۶ وزرای ورزش شانگهای در تهران باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021