عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۰۹:۱۵

هشدار اروپایی‌ها درباره تشدید تنش‌ها در غرب آسیا، درپی عملیات موشکی آمریکا

دیپلمات‌های ارشد کشورهای اروپایی که روزشنبه برای شرکت در نشست غیر رسمی شورای وزیران امور خارجه اتحادیه در پایتخت بلژیک گردهم آمده‌اند بر لزوم جلوگیری از تنش‌ها در غرب آسیا، در پی حملات هوایی ایالات متحده در سوریه و عراق تاکید کردند.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست این نشست را برعهده دارد، با اشاره به عملیات نظامی ایالات متحده، جنگ غزه و تحولات در دریای سرخ، درباره بحرانی بودن اوضاع در غرب آسیا هشدار داد و بر لزوم جلوگیری از تشدید تنش‌ها تاکید کرد.
وی افزود: اوضاع در غرب آسیا به نقطه جوش رسیده و در آستانه انفجار است، به همین خاطر ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که از تشدید تنش‌ها جلوگیری کنند.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه «شرایط کل منطقه بحرانی است» هشدار داد: «هرچه جنگ غزه طول بکشد، بعید است اوضاع بهبود یابد؛ چون این مسائل به هم مرتبط هستند و تاثیر آن‌ها بر یکدیگر مانند دومینو است.»
وزیر امور خارجه اتریش هم در اظهارات مشابهی گفت: هدف ما باید این باشد که به هر قیمتی، از گسترش دامنه درگیری‌ها جلوگیری کنیم.
الکساندر شالنبرگ اوضاع منطقه را همانند بشکه باروت تشبیه کرد و گفت: بازیگران زیادی با کبریت حرکت می‌کنند. خواه در کرانه باختری، خواه در جنوب لبنان، سوریه، عراق و یا هر منطقه دیگری باشد باید بشدت مراقب باشیم […] بحران را مهار و از گسترش آن جلوگیری کنیم.
همچنین رئیس دستگاه دیپلماسی بلژیک نسبت به «خطر واقعی» گسترش درگیری‌ها در پی حملات موشکی آمریکا هشدار داد و گفت: ما امروز درباره بحران خاورمیانه صحبت خواهد کرد و هدف ما این است که از تشدید درگیری‌ها جلوگیری کنیم.
الینا والتونن وزیر امور خارجه فنلاند هم تصریح کرد که این کشور مخالف تشدید تنش‌ها در منطقه غرب آسیا است. او درباره عملیات نظامی آمریکا گفت: ما کاملا معتقدیم که اقدامات تنش‌زای بیشتری نباید صورت گیرد. والتونن درباره اوضاع در غزه هم گفت که فلاند خواستار برقراری فوری آتش‌بس در این منطقه است، «اوضاع انسانی در غزه فراتر از توصیف است و اسرائیل باید از اقدامات تنش‌زا پرهیز کند.»
در همین حال برخی از دیپلمات‌ها اظهارنظرهای محتاطانه‌ای را مطرح و عنوان کردند که بعد از بررسی ابعاد حملات صورت گرفته، اظهار نظر خواهند کرد. یان لیپاوسکی وزیر امور خارجه جمهوری چک در این باره گفت: «هنوز برای ارائه ارزیابی در این زمینه زود است. ما این تحول را بررسی و سپس اعلام نظر خواهیم کرد.»گفتنی است که ایالات متحد در واکنش به کشته شدن سه سرباز این کشور در پایگاه نظامیان آمریکا در اردن، حملات موشکی تازه‌ای را علیه سوریه و عراق آغاز کرده است. ساعاتی پیش فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام (CENTCOM) با انتشار بیانیه‌ ای اعلام کرد: ساعت ۱۶ به وقت شرق آمریکا (EST) دوم فوریه، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه های شبه نظامی وابسته به آن انجام دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *