عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۸

واکاوی دلایل تعویق در عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان

با اینکه جنگ غزه موجب توقف مذاکرات برای عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان شد، اما آمریکا تلاش‌های خود را برای ازسرگیری این مذاکرات و تحقق این توافق که یک دستاورد سیاسی بزرگ برای رئیس جمهور آمریکا محسوب می‌شود، متوقف نکرده است. سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به ریاض که قرار بود دوم آوریل برای ازسرگیری مذاکرات درباره معامله عادی‌سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی انجام شود، به تأخیر افتاد. مذاکرات مربوط به عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی بعد از جنگ هفت اکتبر متوقف شد.

با اینکه واشنگتن در آن زمان توقف مذاکرات درباره عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان را به جنگ غزه ربط داد اما تلاش‌های خود را برای انجام این معامله و ازسرگیری مذاکرات مربوط به آن متوقف نکرد. ریاض انجام این معامله را به توقف جنگ غزه و آغاز یک روند سیاسی برای حل مساله فلسطین مشروط کرده است. طی ماه‌های گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا بارها به عربستان سفر کرد که آخرین آن در ماه مارس بود. وی در راستای همین هدف با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کرد.
به نقل از العربی الجدید، این مذاکرات در حالت رکود قرار دارد چرا که دلیل توقف آن همچنان موجود است و لازم است موضوع عادی سازی روابط تا زمان توافق آتش‌بس در غزه و روشن شدن موضع سیاسی به تأخیر بیفتد. دولت آمریکا بررسی این مساله با مسؤولان عربستانی را متوقف نکرده است و به نظر می‌رسد که برای انجام این معامله که آن را چه در صورت ادامه جنگ و چه توقف آن اعلام خواهد کرد، عجله دارد.
منابع عربستانی اعلام کردند واشنگتن برای معامله عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان به صورت مستقل از جنگ غزه عمل می‌کند و ترجیح می‌دهد که این معامله هرچه سریع‌تر انجام شود تا جزو یکی از موضوعات کمپین انتخاباتی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا باشد که اواسط تابستان آینده آغاز خواهد شد. این منابع معتقدند که دلیل عجله واشنگتن برای انجام این معامله نیاز به یک دستاورد سیاسی مهم است. به ویژه اینکه آمریکا نگران این است که جنگ غزه طول بکشد و نتواند این دستاورد را محقق کند. برای همین برای انجام این معامله تلاش زیادی می‌کند. نکته دیگری مربوط به طرف‌های این معامله یعنی آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی و تعهدات و شروط هر کدام از سه طرف که به روند جنگ و نتایج آن مرتبط نیست، وجود دارد.
واشنگتن ترجیح می‌دهد تا اعلام معامله عادی‌سازی روابط را به پایان جنگ غزه مرتبط کند چرا که این مساله یک دستاورد سیاسی بزرگ برای واشنگتن است اما اگر نتواند این دستاورد را محقق کند روند عادی‌سازی روابط را جدا از سرنوشت جنگ غزه تکمیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021