عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۲-۰۴ ۲۰:۵۱

وزیر آموزش و پرورش: مسئولان کشور را به گزاره‌ای مهم دعوت می‌کنیم؛ «به مدرسه برگردید»

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه وضعیت طوری است که غربالگری می‌کنیم درحالیکه بچه نباید چاق باشد و یا آسیب‌های اجتماعی داریم در حالیکه روی طرح نماد کار می‌کنیم تا پیش‌گیری کنیم؛ گفت: این همه هزینه برای اشتغال بیکاران به ویژه تحصیل‌کرده‌ها صورت می‌گیرد در حالیکه باید به مدرسه بیاییم و اجازه ندهیم دانش‌آموز ما بی‌مهارت بار بیاید؛ با یک دهم آنچه هزینه می‌کنیم، می‌توانیم در این سمت، مدیریت فعال و پیشگیرانه داشته باشیم.

رضامراد صحرایی شامگاه یکشنبه ۱۳ اسفند در ‌آیین اختتامیه دومین دوره رویداد ملی ستاپ که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره معلمان تاثیرگذار در زندگی ایشان، اظهار کرد:‌ معلمان زیادی در زندگی هر فردی تاثیرگذار هستند. من در بین معلمان خودم، معلم کلاس اول ابتدایی خود را به نام آقای مسجدی خوب به یاد دارم. ایشان دو ویژگی خاص داشتند. یکی اینکه شیک‌پوش بودند و هم اینکه سخت‌گیر.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر آقای وزیر معلمی کنند و بخواهند تدریس کنند، دوست دارند چه درسی را تدریس کنند؟ افزود: ‌من فارغ التحصیل دانشسرا هستم. من دوست دارم تاریخ را تدریس کنم. من معتقدم تاریخ، چشم، گوش ‌و اندیشه افراد را باز می‌کند.
وی در ادامه این رویداد با اشاره به ابزارهای قدیمی و نوین آموزشی و کسب‌وکارهایی که در فضاهای نوین آموزشی فعالیت می‌کنند، گفت: اتفاقی که در دنیای معاصر افتاده، این است که مفهوم یاددهی و یادگیری متحول شده است. البته دامنه‌ و گستره این تحول در همه جا یکسان نیست. وقتی اصل فرایند یاددهی و یادگیری متحول شده، اگر در گذشته بمانیم محکوم به شکست هستیم. ما با دانش‌آموزانی مواجهیم که زیست‌بوم‌ متفاوتی دارند، نظام و ابزار یادگیری متفاوتی دارند. امروز یک خلاء بزرگ، به نام خلاء ارتباطی و ادراکی بین معلمان و محصلان وجود دارد. عموم معلمان ما سنتی آموزش دیده‌اند، معلمان ما در نظامی تربیت شده‌اند که معلمان روبه‌روی آن‌ها «‌کنترل‌کننده» بوده است در حالی که امروز باید نقش «تسهیل‌گر» را ایفا کند.
مساله و راه‌حل ما در دست معلم است
صحرایی ادامه داد:‌ امروز در دنیایی هستیم که اگر معلم آموزش‌دهنده باشد، ابزارها جای معلم را می‌گیرند. اما ‌معلمی ‌که تکراری و کهنه نمی‌شود، معلمی است که به جای آموزگاری، پروردگاری می‌کند.‌ معلم‌ جایگزین‌ناپذیر ‌کسی است که تربیت‌کننده باشد. ابزارهای نوین بسیار مهم هستند و من معتقدم ‌مساله و راه‌حل ما در دست معلم است. تمام این چیزهای خوب باید در دست یک معلم خوب باشند تا موثر باشند؛ در غیر این صورت فقط ابزاری هستند برای انتقال دانش‌؛ همه این‌ها ابزار کمک آموزشی هستند و معلمی می‌تواند خوب از این‌ها استفاده کند که خود از آن‌ها استفاده کرده باشد. وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که ‌در چه حوزه هایی، آموزش و پرورش امروز نیاز به محصولات خلاقانه، فناورانه و نوآورانه دارد گفت: در همه حوزه‌های مرتبط با تعلیم و تربیت نیاز وجود دارد. در جاهای مختلف این نیاز متفاوت است.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *