عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۵ ۰۸:۱۷

پایش سلامت روان در طول خدمت سربازی حداقل به شکل سالانه انجام شود

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «حوزه سلامت روان به این دلیل که کمتر مورد توجه قرار گرفته، امروز کم کم در حال تبدیل شدن به یک چالش است اما ما هنوز مثل کشورهای غربی دچار چالش‌ها و تعارضات روانشناسی و روانپزشکی نشدیم»، اظهار کرد: بر اساس آنچه به عنوان یک پزشک آموختم و تجربه کردم، خیلی خوب است که پایش سلامت روان در طول خدمت سربازی حداقل به شکل سالانه انجام شود.

اطمه محمدبیگی با تاکید بر اهمیت پایش روانی سربازان حین انجام خدمت وظیفه عمومی گفت: یکی از اهداف کمیسیون بهداشت حفظ و ارتقای سطح سلامت آحاد جامعه است و حفظ سلامتی جوانان و کودکان از همه برای ما مهمتر است به این دلیل که آینده سازان کشور هستند. در دوران جوانی خدمت مقدس سربازی یکی از مهمترین دوره‌ها است در این زمینه با توجه به اینکه در تمامی جوامع تعدادی از افراد زمینه اختلالات اضطرابی، خلقی و روانشناسی دارند، نیازمند آن هستیم تا در یکسری فرآیندهای غربالگری میزان بهداشت روان افراد سنجیده شود.
وی با بیان اینکه «یکی از چالش‌های نظام سلامت، موضوع حوزه‌های پیشگیری و سنجش و مراقبت اولیه بهداشتی است»، افزود: حوزه سلامت روان به این دلیل که کمتر مورد توجه قرار گرفته، امروز کم کم در حال تبدیل شدن به یک چالش است؛ البته با توجه به اینکه کشور ما مسلمان است و افراد زندگی معنوی دارند و هنوز نفس خانواده و معنویت در کشور ما پر رنگ است، هنوز مثل کشورهای غربی دچار چالش‌ها و تعارضات روانشناسی و روانپزشکی نشدیم اما باید از ورود به این درگاه نیز جلوگیری کنیم. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به برخی از حوادث منجر به فوت سربازان در دوران خدمت وظیفه عمومی عنوان کرد: حادثه‌ای که ماه قبل برای یک سرباز در کرمان رخ داد و منجر به کشته شدن ۵ نفر از سربازان شد، بسیار جای تأسف دارد و باید دلایل و ریشه‌هایش بررسی شود؛ این اتفاقات هشداری است که نشان می‌دهد که تصمیم‌گیران و تصمیم سازان باید برای حفظ سلامت آحاد جامعه به ویژه جوانان خصوصاً در دوران دانشجویی و سربازی اقدامات پیشگیرانه و غربالگری تعریف کنند.
محمد بیگی با تاکید بر اینکه از هر گونه اقدام حمایتی در این زمینه استقبال می‌کنیم، افزود: بیمه شدن فرآیندهای پیشگیری روانشناسی، غربالگری بیماری‌ها و تست‌های سنجش مرتبط با این موضع می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین همواره مراکز مشاوره و روانشناسی، و مشاوره خانواده و سنجش سلامت روان می‌توانند در زمینه برای پیشگیری از اختلالات پیش رو کمک کننده باشند.
وی با تاکید بر اهمیت پایش دوره‌ای سلامت روان در طول خدمت سربازی گفت: بر اساس آنچه من به عنوان یک پزشک آموختم و تجربه کردم، خیلی خوب است که حداقل به شکل سالانه این سنجش انجام شود به این دلیل که سربازان با دور شدن از خانواده در یک محیط جدید با کارکردهای خشک قرار می‌گیرند و بسیاری از اختلالاتی که در گذشته مشخص نبودند، در این دوران خود را نشان می‌دهد. دوران سربازی معروف است به اینکه افرادی که سربازی را گذراندند، پله‌های موفقیت را طی کردند به این دلیل که غالب افراد در دوران سختی‌های سربازی مشکلات درونی خود را نشان می‌دهند و تیپ های شخصیتی محکم‌تر در این دوران، سربازان موفق‌تری هستند.
این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه «موضوع استحکام خانواده‌ها خیلی مهم است و زمینه جامعه‌شناسی اختلالات روانی در برخی سربازان فقط به دوران سربازی برنمی‌گردد»، اظهار کرد: افزایش طلاق در جامعه، کاهش استحکام خانواده، افزایش مشکلات خانوادگی، جنگ ترکیبی و موضوعات فضای مجازی همه دست به دست هم می‌دهند که چنین اختلالاتی ایجاد شود که ظهور و بروز آن در دوران سربازی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021