عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۱۰:۲۲

چربش سرخی تورم بر سبزی بهار

بررسی تورم در بهار سال‌های ۹۱ تا ۱۴۰۳ نشان می‌دهد نرخ تورم بهار امسال با وجود کاهش نسبت به تورم بهاری سال گذشته همچنان با بیش از ۸ درصد، بالاتر از تمامی‌ سال‌های دهه ۹۰ ایستاده است.به گزارش اکوایران، طبق آخرین آمارهایی که از تورم مصرف‌کننده در خرداد ماه سال جاری اعلام شد می‌توان فهمید سبد مصرفی خانوار از ابتدای فروردین ماه امسال تا انتهای خرداد ماه بیش از ۸ درصد افزایش قیمت داشته است. به همین جهت در این گزارش به بررسی نرخ تورم خانوارها در بهار سال‌های ۹۱ تا ۱۴۰۳ پرداختیم.

طبق آمارها نرخ تورم در بهار سال جاری معادل ۸.۴ درصد بوده است. برای درک بهتر این نرخ بهتر است آن را با روند نرخ تورم بهار در سال‌های گذشته مقایسه کنیم. روند نرخ تورم بهاری از سال ۹۱ تا ۱۴۰۳ نشان می‌دهد تورم بهار سال ۹۱ معادل ۴.۳ درصد بوده که با افزایش به ۷.۶ درصد درصد در سال ۹۲ رسیده است.
پس از آن تا سال ۱۳۹۵ نرخ تورم بهاری روند کاهشی به خود گرفته و به ۱.۴ درصد کاهش می‌یابد. به عبارتی نرخ تورم بهار سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ بیش از ۶ واحد درصد کاهش داشته و کمترین سطح در ۱۳ سال گذشته بوده است.
بر این اساس نرخ تورم بهار در سال ۹۷ به یک باره بیش از دو برابر شده و به ۴.۳ درصد رسیده است. این روند افزایشی در نرخ تورم ادامه یافت تا جاییکه در سال ۱۴۰۱ به اوج ۱۳ ساله خود رسید.
نرخ تورم در سال ۱۴۰۱ رکورد زد و در سطح ۱۷.۴ درصد ایستاد. دلیل این اتفاق را نیز می‌توان حذف ارز ترجیحی در اقتصاد دانست که باعث یک شوک قیمتی به سبد خرید مردم شده است.
پس از آن در بهار سال ۱۴۰۲ نرخ تورم معادل ۸.۷ درصد بود که همچنان نسبت تمامی سال‌های دهه ۹۰ بیشتر بوده است. در انتها بر اساس آخرین داده‌های اعلام شده نرخ تورم در فصل بهار ۱۴۰۳ با ۰.۳ واحد درصد کاهش در سطح ۸.۴ درصد ایستاد. بررسی این تورم نشان می‌دهد با وجود ادامه روند کاهشی در تورم این فصل، نرخ تورم در بهار ۱۴۰۳ بالاتر از نرخ تورم بهار در تمامی سال‌های دهه ۹۰ بوده است.

حسام‌الدین ابرقویی- گروه اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021