عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۱:۴۵

کاهش شدید حجم آب ۱۵سد مهم کشور

کاهش شدید بارش‌ها در فصل پاییز و تداوم آن در زمستان سبب افت شدید حجم آب ۱۵ سد مهم و بزرگ کشور شده است در حالی که میزان خروج آب از سدها (برای مصارف) نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد رشد را نشان می‌دهد

وضعیت بارش‌ها در فصل پاییز امسال امیدوارکننده نبود و در زمستان هم تا کنون بارش‌های اتفاق افتاده نتوانست وضعیت حجم مخازن برخی سدهای کشور را بهبود دهد.بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۶ بهمن به ۶۱.۴ میلیمتر رسید که در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۵ساله که ۱۰۷.۳ میلیمتر بارش داشته‌ایم ۴۳ درصد کاهش‌یافته است.
در همین حال میزان آبی که از سدها برای مصارف گوناگون خارج شده نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد رشد نشان می‌دهد.کاهش بارش‌ها ازیک‌طرف و افزایش مصرف از طرف دیگر وضعیت ۱۵ سد کشور را با کاهش شدید حجم آب مواجه کرده است. بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن یک میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ بهمن با کاهش ۹۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده و میزان پرشدگی فعلی این سد هم یک درصد است.چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ بهمن ۳۵ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷۳ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۲ درصد کاهش‌یافته است.
سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۱۲ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده و درصد پرشدگی کنونی این سد ۱۲ درصد است.سد دوستی خراسان رضوی هم ۵۸ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۰ درصد کاهش دارد و میزان پرشدگی آن ۵ درصد است.
در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۲۶ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۶۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۱۵ درصد است.سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۵۳ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۶۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی فعلی این سد هم ۲۲ درصد است.همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۲۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۹ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و میزان پرشدگی آن نیز ۷ درصد است.
موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم چهار میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی فعلی این سد هم ۱۰ درصد است.سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۱۳ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۵۰ درصد کاهش دارد و میزان پرشدگی فعلی آن هم ۲۲ درصد است.سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ بهمن‌ماه چهار میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد کاهش نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن نیز اکنون ۱۲ درصد است.موجودی آب در سد مارون خوزستان هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ بهمن‌ماه به رقم ۳۸۳ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی فعلی این سد ۳۳ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021