عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۲:۳۵

گروکشی رژیم صهیونیستی از اردن بر سر آب در پی جنگ غزه

رژیم صهیونیستی با توجه به موضعگیری‌های اردن درباره جنگ علیه غزه، از پاسخ دادن به درخواست اردن برای تمدید توافقنامه آبی امتناع می‌کند.

سازمان پخش رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کرد که اردن به تازگی از این رژیم درخواست کرده که توافقنامه افزایش ۲ برابری منابع آبی امضا شده در اکتبر ۲۰۲۱ را که ماه مه به پایان می‌رسد، تمدید کند.طبق توافقنامه یادشده، رژیم صهیونیستی سالانه ۵۰ میلیون متر مکعب آب را به قیمتی پایین به اردن می‌فروشد و این علاوه بر ۵۵ میلیون متر مکعبی است که اردن بر اساس توافقنامه وادی عربه رایگان دریافت می‌کند.شبکه عبری زبان «کان۱۱» گزارش داد، کابینه بنیامین نتانیاهو در حال انجام رایزنی‌هایی درباره درخواست اردن است اما به دلیل تنش میان ۲ طرف در پی جنگ علیه غزه، تا این لحظه به آن پاسخ نداده است.
این شبکه عبری زبان در ادامه اعلام کرد که هنوز تصمیم نهایی درباره تمدید نشدن توافقنامه گرفته نشده و این مساله به تقویت روابط با اردن و موضعگیری‌های اردن درباره جنگ وابسته است.
تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد این رژیم چندین درخواست به اردن ارائه کرد تا با این کشور درباره تمدید توافقنامه آبی توافق کنند، درخواست‌های رژیم صهیونیستی شامل کاهش شدت اظهارات وزرا و نمایندگان اردنی مخالف این رژیم و توقف تحریک علیه آن در اردن هستند، همینطور تل‌آویو به امان پیامی درباره اهمیت بازگرداندن روابط میان دو طرف به حالت عادی و تبادل سفرا داد. همچنین در گزارش این شبکه عبری زبان آمده است اردن از طریق دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و نیز از طریق «یسرائیل کاتس» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی که پیش از این وزیر انرژی بود، تلاش کرد روند را به سمت تمدید توافقنامه آبی سوق دهد، اما در حال حاضر «الی کوهن» وزیر انرژی فعلی این رژیم به دلیل اظهارات مسؤولان عالی رتبه اردن درباره جنگ علیه غزه، تمدید نکردن توافقنامه آبی با اردن را بررسی می‌کند.
طبق توافقنامه صلح امضا شده میان رژیم صهیونیستی و اردن در سال ۱۹۹۴، این رژیم سالانه ۵۰ میلیون متر مکعب از آب دریاچه «طبریه» را از طریق کانال «ملک عبدالله» به ازای یک سِنت برای هر مترمکعب، در اختیار اردن قرار می‌داد، در اواخر سال ۲۰۲۱ اردن و رژیم صهیونیستی به توافق جدیدی رسیدند که بر اساس آن تل‌آویو ۵۰ میلیون متر مکعب دیگر نیز به اردن می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021