عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۰۸:۵۵

۷۵ درصد مراکز عرضه مواد دخانی فاقد پروانه فروش

دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران «سیگارهای الکترونیکی» و «ویپ» را از ترفندهای شرکت‌های دخانیاتی جهت افزایش مصرف سیگار خواند و ضمن هشدار نسبت به این موضوع در عین حال از سرو دخانیات در اماکن عمومی از جمله رستوران‌ها و کافه‌ها به عنوان اماکن ممنوعه عرضه دخانیات انتقاد کرد.دکتر محمدرضا مسجدی قوانین متددی دراتباط با مسائل گوناگون وضع شده، اظهار کرد: قوانین متعددی برای مسئال مختلف وضع شده و آیین‌نامه‌های مدونی بر مبنای قوانین در حوزه مسائل مختلف تنظیم شده است. اگرچه قوانین و آیین‌نامه‌های خوبی داریم اما در حوزه نظارت و اجرای قوانین با مشکلاتی مواجه هستیم.

ی با بیان اینکه قانون «جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات» توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ به تصویب رسید، اظهار کرد: قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات به مسائل متعددی توجه کرده است؛ به طور مثال، بر مبنای ماده ۳ این قانون، هر نوع تبلیـغ، حمـایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است.
الزام درج پیام‌های هشداری روی پاکتهای سیگار
دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران با اشاره به ماده ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات خاطرنشان کرد: قانون‌گذار در ماده ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نوشته است؛ پیام‌های سلامتی و زیانهای دخانیات باید مصور و حداقل پنجاه درصد (۵۰%) سطح هر طرف پاکت سیگار (تولیدی ـ وارداتی) را پوشش دهد. همچنین بر مبنای تبصره یک ماده ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، استفاده از تعابیر گمراه‌کننده مانند ملایم، لایت، سبک و مواردی از این دست ممنوع است.این متخصص درباره فروش محصولات دخانی به صورت قانونی گفت: بر اساس قانون، فروش محصولات دخانی مستلزم داشتن پروانه فروش است اما ۷۵ درصد مراکز عرضه محصولات دخانی، پروانه فروش ندارند. قانون جامع کنترل دخانیات فقط به مراکز فروش توجه نکرده بلکه عدم استفاده از محصولات دخانی در مکان‌های عمومی نیز در کانون توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است.
سرو دخانیات در اماکن ممنوعه
دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران ادامه داد: بررسی‌ها بیانگر این است ۸۰ درصد اماکنی که دخانیات در آن مصرف می‌شوند، جزو اماکن ممنوعه برای استعمال دخانیات هستند. به طور مثال، دخانیات در رستوران‌ها و کافه‌ها مصرف می‌شود؛ در حالی که بر مبنای قانون استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی ممنوع است.
مسجدی با بیان اینکه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات یک قانون جامع است، افزود: ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به منظور تصویب این قانون زحمات فراوانی کشیده‌اند. اگرچه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات یک قانون ارزشمند است اما نحوه اجرای این قانون خوب نیست.
کاهش سن مصرف دخانیات در کشور
دبیر کل جمعیت مبارزه به استعمال دخانیات با بیان اینکه سن مصرف دخانیات در کشور کاهش یافته اظهار کرد: متاسفانه بررسی‌ها بیانگر این است که سن مصرف دخانیات در کشور کاهش یافته است؛ به نحوی که سن مصرف دخانیات مردان به ۱۲ سال و سن مصرف دخانیات در میان زنان به ۱۳ تا ۱۵ سال رسیده و مصرف قلیان در میان زنان بسیار زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021