عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۰۵:۲۰

وزیر نیرو اعلام کرد: تأمین آب باکیفیت برای ۳۱۵ روستای جنوب سیستان و بلوچستان

وزیر نیرو در آستانه بهره‌برداری از طرح‌های مهم آبی سیستان و بلوچستان، همت دولت سیزدهم برای توسعه زیرساخت‌های آبرسانی و رفع محرومیت در این استان را بی‌سابقه دانست و از افتتاح ۲۸ طرح آب و برق در این استان خبر داد.علی‌اکبر محرابیان رونق اشتغال، کشاورزی و توسعه زیرساخت‌های تأمین آب شرب در نقاط شهری و روستایی سیستان و بلوچستان را رویکرد دولت مردمی عنوان و اظهار کرد: اجرای طرح‌های کلان در سه مرحله از جمله تأمین آب شهرهای سیستان و زاهدان، انتقال آب از مرزهای شرقی به زاهدان (تهلاب)، انتقال آب از دریای عمان، و جهاد آبرسانی به یک هزار و ۷۵۱ روستای سیستان و بلوچستان از جمله گام‌های مهم و بزرگی است که در این مسیر برداشته شد.

وزیر نیرو احداث سدها و واگذاری پساب تصفیه‌خانه فاضلاب زابل به صنعت را از دیگر اقدام‌های اساسی و مهم دولت رئیس‌جمهور شهید برشمرد که در ۳۳ ماه فعالیت به سرانجام رسید.
تأمین آب سیستان و زاهدان طرح اولویت‌دار دولت
وی طرح تأمین آب منطقه سیستان و شهر زاهدان به‌عنوان طرحی دانست و افزود: این طرح به همت همه دست‌اندرکاران در حوزه آب و برق وزارت نیرو با اعتبار ۵۵۰۰ میلیارد تومان شامل احداث خطوط انتقال آب، برق و کارخانه آب‌شیرین‌کن در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.
محرابیان خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش منابع آبی در منطقه سیستان و شهر زاهدان و ضرورت تأمین آب شرب باتکیه‌بر منابع سرزمینی، این طرح با تأمین آب از منطقه دَشتَک از سال ۱۴۰۱ آغاز شد و نیاز آبی ساکنان را تأمین خواهد کرد.
وزیر نیرو با اشاره به سایر برنامه‌های مهم در دست اقدام به اجرای طرح انتقال آب از مرزهای شرقی به شهر زاهدان اشاره کرد و گفت: طرح انتقال آب از آبخوان شرقی استان با اجرای بیش از ۲۶۰ کیلومتر لوله‌گذاری، بخشی از کمبود آب شرب زاهدان را رفع خواهد کرد.
جهاد آبرسانی به ۴۰۱ روستادر ۳۳ ماه فعالیت دولت

وی به طرح جهاد آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای ارتقای شاخص‌های آب شرب روستایی کشور آغاز شد که ۲۵ درصد از روستاهای هدف به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.محرابیان ادامه داد: در قالب سه طرح، محرومیت‌زدایی، مجمع خیرین وزارت نیرو و ملی قرار است همه روستاهای تحت پوشش از نعمت آب شرب بهره‌مند شوند که در این راستا از ابتدای شروع به کار این طرح ۴۰۱ روستای سیستان و بلوچستان با جمعیتی بالغ بر ۱۴۸ هزار نفر آبرسانی و رفع تنش آبی شدند.
آبگیری دو سد مهم در جنوب و شرق سیستان و بلوچستان

وزیر نیرو با اشاره به دیگر طرح‌های مهم و زیربنایی استان، از سد کهیر در جنوب سیستان و بلوچستان به‌عنوان بزرگ‌ترین سد سیستان و بلوچستان یادکرد و گفت: این سد که طی سال گذشته آبگیری شد، تأمین آب شرب شهرها و روستاهای پایین‌دست تا چابهار را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: انتقال آب از سد ماشکید علیا به شهرهای مهرستان، سوران و هیدوچ با روند اجرایی خوبی در حال تکمیل عملیات لوله‌گذاری و تصفیه‌خانه است که تاکنون آب به هیدوچ و تعدادی از روستاها رسیده و در ادامه آبرسانی به شهرهای مهرستان و سوران در سال جاری وارد مدار خواهد شد.محرابیان با اشاره به آبگیری سد شهری کور در سال جاری ادامه داد: این سد برای مهار آب‌های سطحی منطقه نقش به سزایی را ایفا می‌کند و می‌تواند سبب توسعه اشتغال و کشاورزی در منطقه و تأمین آب شرب روستاهای پایین‌دست شود.
تأمین آب باکیفیت برای ۳۱۵ روستای جنوب سیستان و بلوچستان

وزیر نیرو به بهره‌برداری از تصفیه‌خانه آب ۳۱۵ روستای جنوب سیستان و بلوچستان در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: این سامانه که از چهار فیلتر رفع کدورت، سیستم هوادهی، بک‌واش و تجهیزات الکترومکانیکال لازم برای حذف کدورت و تصفیه فیزیکی آب تشکیل شده و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021