عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۵ ۰۹:۱۵

تحریم ها مانع از جذب سرمایه خارجی در بخش نفت نشد

با وجود تحریم های سختگیرانه، کشور ما توانسته در صنعت نفت عرض اندام و سرمایه‏های خارجی را جذب کند؛ وزیر اقتصاد هم گفته بود بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به این بخش است. سرمایه گذاری خارجی در پروژه‌های مختلف نفتی مسأله‌ای که با وجود تحریم‌ها در حال اتفاق است.چندی پیش مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: کشورهای همسو درخواست‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری در ایران دارند تا در هاب مکران و جاسک پتروشیمی و پتروپالایشگاه احداث کنند. مثلاً یکی از کشورها یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری روی میز گذاشته است.

محسن خجسته مهر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری جهت توسعه میادین نفت و گاز با اولویت میادین مشترک است، اذعان کرده بود، به منظور توسعه میادین نفت و گاز کشور به ویژه میادین مشترک برنامه‌های تولید پیش‌بینی شده به طوری که بر اساس یک برنامه هشت ساله با انجام ۱۶۰ میلیارد دلار برای توسعه میادین نفت و گاز ظرفیت تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه در روز و گاز به ۱.۵ میلیارد مترمکعب در روز خواهد رسید.
به گفته این مقام مسؤول با یک دیپلماسی فعال با کشور روسیه از جمله شرکت گازپروم که جزو شرکت‌های صاحب نام این کشور است مذاکرات فشرده‌ای را برگزار کردیم که علاوه بر قرارداد جدید تفاهم‌نامه‌هایی نیز امضا شد، ضمن آنکه سال گذشته دو قرارداد جدید با دو شرکت روسی و چهار تفاهم‌نامه جهت نهایی سازی قراردادها امضا کردیم.
البته نکته قابل توجه آنکه با وجود تحریم‌ها ایران توانسته سرمایه گذاران خارجی را جذب کند، خجسته مهر هم صحه بر این موضوع گذاشته و گفته بود، ما در حال حاضر و زمانی که هم تحریم بودیم موفق شدیم برای ۷ میدان نفتی ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری قرارداد امضا کنیم این روند ادامه دارد و هیچ نگرانی بابت سرمایه گذاری و تزریق این میزان سرمایه نداریم.
بر اساس اعلام وزارت نفت، ارزش تفاهم‌نامه‌ای که بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه امضا شده، ۴۰ میلیارد دلار است.
روسیه در چند ماه اخیر قرارداد توسعه هشت میدان نفتی ایران را به امضا رسانده است که به همین امر می‌توان روسیه را سکان دار سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران عنوان کرد. البته این اولین سرمایه گذاری روسیه در صنعت نفت ایران نیست چرا که سال ۹۶ بود که شرکت ملی نفت ایران، شرکت‌های زاروبژنفت (Zarubezhneft) روسیه و دانا انرژی برای توسعه میدان‌های مشترک نفتی آبان و پایدار غرب قرارداد امضا کردند قراردادی ۱۰ ساله با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری که سهم مشارکت شرکت روس در این قرارداد ۸۰ درصد و سهم شریک ایرانی ۲۰ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021